31 lipca, 2016

Odbijanie / pochłanianie / rozpraszanie. Charakterystyka produktów

W naszych mieszkaniach dźwięk podczas rozchodzenia się napotyka na przeszkody. Dźwięk może zostać odbity, pochłonięty czy też rozproszony. Wszystko to zależy od tego na jaki materiał trafi nasz dźwięk.

  1.     Dźwięk trafiający na twardą i gładką przeszkodę ulegnie prawie całkowitemu odbiciu. Przeszkoda taka ma mały współczynnik pochłaniania.
  2.    Prawie całkowitemu pochłonięciu ulegnie dźwięk jeżeli przeszkoda na którą trafi jest miękka, porowata o dużym współczynniku pochłaniania.  Łatwiej pochłaniane są tony średnie i wysokie, tony najniższe pochłaniane są w małym stopniu.
  3. Dźwięk ulegnie rozproszeniu jeżeli przeszkoda wykonana jest z materiału o małym współczynniku pochłaniania lecz jego struktura będzie urozmaicona.

Wszystkie te zjawiska w otaczającym nas świecie tak naprawdę są ze sobą  powiązane i występują razem. Ponieważ powierzchnia odbijająca zawsze będzie pochłaniała jakąś część fali a zarazem rozproszy ją. Z drugiej strony każda powierzchnia o dużym współczynniku pochłaniania będzie rozpraszać i odbijać dźwięk.  W warunkach laboratoryjnych można stworzyć warunki które będą pochłaniać prawie zupełnie dźwięk (komora bezechowa) a także takie pomieszczenia w których dźwięk będzie bardzo długo się rozchodził (komora pogłosowa).

W warunkach domowych do uzyskania równowagi pomiędzy tymi parametrami niezbędne jest wykorzystania materiałów które nam to umożliwią. Celem i misją naszej firmy jest poprawa akustyczna naszych pomieszczeń, likwidowanie hałasów, oraz 100% zadowolenia naszego klienta.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę ustrojów  pomagających nam w opanowaniu brzmienia:

ABSORBERY – narzędzia pochłaniające, dzięki którym pogłos powstający w naszym pomieszczeniu zostanie zmniejszony do naszych potrzeb. Zalecane jest użycie wszędzie tam, gdzie występują duże powierzchnie dobrze odbijające dźwięk.

DYFUZORY – panele pozwalające na zwiększenie liczby odbić w różnych kierunkach i pokrycie naszego pomieszczenia w sposób równomierny dźwiękiem. Dzięki temu możemy uzyskać efekt dużego mocno osadzonego dźwięku. Nadają się również na skracanie pogłosu i niwelowanie trzepoczącego echa.

PANELE AKUSTYCZNE – dzięki prostocie wykonania panele te nadają się świetnie jako panele pochłaniające a za razem odbijające fal dźwiękowe. Te uniwersalne ustroje działać będą w średnim i wysokim paśmie częstotliwości.

PIANKA AKUSTYCZNA – bardzo dobrze sprawdza się w kontrolowaniu odbić, idealnie nadaje się do kontroli nad powstającym echem w pomieszczeniach nie zaprojektowanych do odsłuchu muzyki,  w mieszkaniach, biurach. Zastosowanie tego rodzaju paneli to nie tylko pomieszczenia odsłuchowe ale znajdą również zastosowanie np.  w motoryzacji czy też podczas  zabezpieczenia przedmiotów w  skrzyniach transportowych.

PIRAMIDKI AKUSTYCZNE –  bardzo popularny ustrój akustyczny który zaraz obok absorberów pomoże nam w okiełznaniu hałasu, niechcianych odbić, wytłumieniu. Doskonale pochłania niechciane dźwięki ale również umieszczony w miejscach pierwszych odbić niweluje je. W swojej ofercie posiadamy klasyczne piramidki ale również wzór w formie klina

PUŁAPKI BASOWE – ustrój akustyczny pomagający w okiełznaniu dudniącego basu dokuczającego nam w narożnikach pomieszczenia. Pułapki mają również za zadanie wyrównanie poziomu głośności  w niskich częstotliwościach.

DRUMFUZOR – idealne narzędzie dla perkusistów którzy borykają się z tłumieniem bębna basowego.  Specjalnie zaprojektowany panel dostosować możemy do każdej wielkości centrali. Jego właściwości tłumiące pomogą nam wypełnić wnętrze bębna przy zachowaniu właściwego ataku stopy bez zniekształceń dźwięku.