16 lipca, 2016

Rodzaje materiałów dźwiękochłonnych

Do kształtowania akustyki pomieszczeń możemy wykorzystać różne rodzaje ustrojów dźwiękochłonnych. Różnią się od siebie stosowalnością oraz sposobem montażu, a przede wszystkim kształtem charakterystyki współczynnika pochłaniania dźwięku.

  • Ustroje porowate

Główna specjalność naszej firmy. Łatwe w montażu uniwersalne panele akustyczne o dobrym stosunku jakości do ceny. Główne zastosowanie to zmniejszanie czasu po głosu i wyrównanie odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia.

dyfuzor-pm3-45-45-grafit

Zdolności pochłaniające zawdzięczają otwartym porom w materiale, w których znajduje się powietrze. Podstawowym parametrem definiującym zdolności pochłaniające jest tzw. oporność przepływu. Największe znaczenia dla ostatecznego współczynnika pochłaniania ma grubość materiału, przykładowe charakterystyki prezentuje wykres poniżej.

wykres-mega-acoustic

  • Ustroje perforowane

Zbudowane z twardej płyty z otworami o odpowiedniej wielkości i lokalizacji, umieszczonej w pewnej odległości od ściany oraz z materiału pochłaniającego bezpośrednio za nią. Bazuje na zasadzie rezonansu powietrza znajdującego się w otworach, co powoduje podbicie pochłaniania w jednym, wybranym paśmie częstotliwości, zależnym od średnicy otworów.

wykres-akustyka-mega-acoustic

Powyższy wykres przedstawia porównanie ustroju porowatego (np. piankowego) z ustrojem perforowanym.  Oba ustroje stosujemy zależności od potrzeby, można też stosować je równolegle osiągając efekt pośredni.

poradnik-akustyczny-panel

Ustrój uniwersalny, odznaczający się dużym pochłanianiem w całym zakresie częstotliwości, dzięki częściowo rezonansowej charakterystyce świetnie nadaje się do eliminacji efektów fali stojącej i filtru grzebieniowego.

  • Ustroje płytowe

Są to wszelkiego rodzaju drewniane, drewnopochodne lub gipsowo-kartonowe twarde płyty, najczęściej w postaci sufitów podwieszanych umieszczanych w pewnej odległości (np. 30 cm) od twardego sufitu. Ich pochłanianie jest dość selektywne – najlepiej pracują w zakresie niskich częstotliwości, a gorzej w zakresie średnim i wysokim.

poradnik-akustyczny-sciana-sufit

Zastosowanie materiału pochłaniającego zamiast pustki powietrznej wyrównuje ich charakterystykę, tworząc uniwersalny ustrój pochłaniający. Niestety, z racji większości rozwiązań w postaci sufitów podwieszanych ich stosowalność jest często ograniczona.