2 sierpnia, 2018

Salon Audio-on w Czechowicach-Dziedzicach

 

audioon1

Adaptacja salonu Audio-on, zlecona nam przez p. Tomka Ślezińskiego, właściciela firmy specjalizującej się w dystrybucji wysokiej klasy sprzętu Hi-Fi – zaprojektowana i wykonana na wiosnę 2018. Pomieszczenie nie było duże, dostałem też pewne wymagania od zleceniodawcy (np. panele na podłodze – no trudno, ale i tak lepiej niż płytki), pod ścianami trzeba było też zmieścić stosy sprzętu gotowego do prezentacji i całkiem solidną półkę ze wzmacniaczami. Z tyłu było wejście i okna, na szczęście to by było na tyle – cała reszta była do dyspozycji.Ostatecznie zdecydowałem się skumulować adaptację w przedniej części pomieszczenia, ze względu na praktyczne zalety takiego rozwiązania. Niestety nie od dziś wiem, że w akustyce już dawna nie chodzi o akustykę – najważniejszy jest efekt wizualny i nie zaburzenie walorów  praktycznych. Na szczęście z Tomkiem udało nam się wypracować całkiem niezły kompromis tak, aby każdy był zadowolony.

audioon3

Przechodząc do meritum sprawy – trzon adaptacji stanowią ustroje typu AcouSTAND, umieszczone w punkcie pierwszych odbić na ścianach bocznych. Przyznam szczerze, że pisząc ten artykuł i patrząc wstecz (a także trochę w przód względem daty projektowania salonu Audio-on, ze względu na datę publikacji), jeszcze nigdy nie miałem okazji czegokolwiek poprawiać albo zmieniać po zastosowaniu ustrojów AcouSTAND. Jest to topowy produkt w naszej ofercie, zdecydowanie wart swojej ceny, nigdy mnie nie zawiódł – doskonałe właściwości pochłaniające w zakresie niskich i średnich częstotliwości, ponad 20 cm wełny w szczycie, a wygięta płyta wierzchnia z perforacją zapewnia właściwości rozpraszające w zakresie wysokich częstotliwości, gdzie panel przestaje pochłaniać dźwięk. Nie inaczej było w Audio-onie, mimo dość wąskiego obszaru udało się zastosować po 3 sztuki na stronę, doskonale pozbywając się pierwszych odbić w punkcie odsłuchu.

Bardzo ważnym elementem każdej adaptacji są pułapki basowe. Dzięki niemal idealnemu prostopadłościanowi (wyłączając okna) udało się precyzyjnie obliczyć częstotliwości własne pomieszczenia i dobrać pułapki basowe – nasze Corner Bass Trap CBT – rezonansowa pułapka basowa. W salonie nie doświadczycie żadnego dudnienia czy wzmocnień rezonansowych, mimo zajęcia tylko dwóch rogów (w sumie 4 pułapki) efekt jest bardzo dobry.

Całość adaptacji dopełnia ściana frontowa. Osobiście nie lubię stosować dyfuzorów między kolumnami – fizycznie dociera tam mało energii akustycznej, ze względu na kierunkowość kolumn, czyli jak już to są maksymalnie niskie i dolny zakres średnich częstotliwości, pomija się sporo „rozpraszaczowego” pasma. Tomek Śleziński bardzo chciał mieć w tym miejscu dyfuzory, a klient nasz pan – dobrałem więc odpowiedni produkt w postaci Dyfuzor (panel rozpraszający) 1D 60x60x10. Pasują tutaj z dwóch powodów – niska liczba studzienek i ich duża szerokość w porównaniu do wymiarów całkowitych rozpraszacza. Dzięki takim parametrom rozpraszacz działa już na niskie średnie częstotliwości (ok 800-900 Hz), dzięki czemu ich zastosowanie tutaj ma jak najbardziej sens. Oczywiście większą szerokością studzienki traci się górny zakres – odcięcie rozpraszania w ich wypadku to ok 3000 Hz, ale jak wspomniałem energia w zakresie tych częstotliwości docierająca do panelu i tak jest znikoma, jeśli stoją pomiędzy kolumnami. Całość efektu dopełniliśmy panelem na bazie Absorber FiberPRO 120 z dodanym logiem Audio-on w oryginalnych kolorach. Efekt? Boski.

Finalnie salon Audio-on prezentuje się doskonale i tak samo brzmi. Przyznam się, że osobiście byłem nieco zaniepokojony tym naturalnym wykończeniem wszystkich paneli w połączeniu z frontami koloru dąb sonoma, jednak Tomek twierdził że tak będzie super. Trzeba przyznać, nie pomylił się. Kolorystycznie wszystko dobrane jest bez zarzutu, dzięki dużej ilości kolumn i innych sprzętów nie ma efektu echa trzepoczącego, a nasze panele zbijają wszelkie pozostałe wady. Ostateczna ilość zastosowanego wygłuszenia nie jest zbyt duża, dzięki czemu utrzymano średniej wielkości, naturalny pogłos – pomieszczenie gra żywo i bardzo równo.

Zapraszamy do śledzenia strony Audio-on a także ich portalu na Facebooku, chłopaki często wrzucają tam zdjęcia z salonu, można się przyjrzeć jak to wygląda pod różnymi kątami:

https://www.facebook.com/audioon.sklep/

http://audio-on.pl

 

Bartłomiej Chojnacki

[email protected]